středa 21. září 2011

Moje narozeninová francouzská party

Je to opravdu hodně dlouhá doba, co jsem sem naposledy přispívala...a trochu mě to i mrzí. Fotek i receptů. které jsem vyzkoušela je hodně a kupí se mi. Jenže čím více se mi to začalo kupit, tím méně se mi chtělo psát...a dnes, když už toho mám nad hlavu jsem se konečně rozhodla nějak s tím vším pohnout. 
A to možná i kvůli mým kamarádům, kteří u mě byli na narozeninové večeři a chtějí rozeslat recepty podávaných jídel. Než je každému přeposílat zvlášť, přidám vše na blog.Hodně dlouho jsem přemýšlela, jestli mám či nemám udělat oslavu narozenin. Nikdy dříve jsem nepořádala takovou oslavu a trochu jsem z toho měla obavy. Byla to pro mě však výzva - vařit pro více lidí, více chodů. Sice už jsem dělala pro přátele několikrát oběd či večeři, avšak na party jsem chtěla pozvat lidí více. A nebyla bych to já, abych se do toho nevrhla :)
Rozeslala jsem pozvánky asi tři týdny dopředu a už v té chvíli jsem začala vymýšlet menu na onen slavnostní večer. Kritérií bylo hodně a bylo potřeba vše skloubit dohromady.

1. Bylo potřeba vymyslet jídlo ze sezónních surovin
2. Vymyslet efektivní jídlo, abych neutratila majlant
3. Zaměřit se na určitou kuchyni - já vybrala francouzskou
4. Vymyslet jídlo, které chutná dobře i ohřívané. Chtěla jsem se věnovat přátelům a ne stát celý večer u plotny...tzn. nemohla jsem podávat jídla, která se servírují hned po uvaření.
5. Zkusit něco nového pro mě (myšleno ve vaření) a pro přátele (myšleno v ochutnání)

Nakonec jsem sestavila menu:

 • Carpaccio z červené řepy a bíle ředkve s medovou zálivkou, doplněné zakysanou smetanou a balzamikovým octem
 • Kachní játrová paštika s šalvějí a portským vínem
 • Kuřecí játrová paštika s provensálským kořením
 • Lotrinský quiche
 • Quiche s rajčaty a žampiony
 • Pečená vepřová panenská svíčková na bílém víně a bylinkách
 • Ratatouille 
 • Lehký bramborový salát (na způsob salátu Nicoise)
 • Čokoádové lanýže 
 • Vše doplněno čerstvě upečenými domácími francouzskými bagetkami.

   (Stačí kliknout na název receptu a otevře se vám recept :)) 

Dezertů mělo být víc, ale jeden se mi nepovedl (což vedlo k hysterickému výstupu a neměla jsem chuť ho předělávat) a druhý jsem prostě nestihla.
Měli se podávat i slávky po námořnicku, ale v nákupním shonu a trochu i v mé nevědomosti, že se vůbec něco takového může prodávat jsem koupila vakuované slávky. Jaká chyba...
Moji prvotní radost, že i v Pardubicích, mají mušle, rychle vystřídalo hořké zklamání. Otevřela jsem vakuový balíček a zjistila, že všechny mušle jsou otevřené. Jak to? Udiveně jsem si je prohlížela a klepala do nich, aby se zavřely. Tak jak se to dělá běžně s živými mušlemi. Správně mají být všechny mušle zavřené a ty otevřené se vyhazují, jelikož jsou mrtvé. Chtěla jsem je tedy vyhodit a v tom si všimnu, že vevnitř jsou oranžové a vypadají, tak jako by byly už uvařené. A taky, že byly !!! A až po přečtení mrňavého návodu na zadní straně jsem si všimla, že jsou již uvařené a připravéné k ohřaní v mikrovlné troubě!!! A i když si přijdu jako mírumilovný člověk, měla jsem sto chutí třiskat talířemi o zem. Kdybych nečekala tolik hostů a nepotřebovala tolik talířů, vím, že bych jich pár roztřískala. Ale chybami se člověk učí a už alespoň pro příště vím, že musím být při nakupování bedlivější. 
Mušle jsem tedy raději nepřipravovala. Neměla jsem chuť je ochutnávat sama, natož je podávat svým hostům, kteří ještě mušle nejedli a tím bych jim zkazila jejich chuť na celý život. Vše jsem si naplánovala, nakoupila a sestavila vařící plán. Jenže ne vždycky vše vychází podle planů...
Začala jsem s přípravami den předem. Pořád jsem si říkala času dost a nakonec jsem byla ráda, že jsem  to jen tak tak stihla.
Bylo to náročné, stresující, ale krásné. A nejlepší bylo, jak všem chutnalo, teda pokud to jen nepředstírali :D